Idag har jag tillbringat dagen i vackra Maastricht som på många sätt personifierar Europatanken med sitt läge och sin historia.
Jag var inbjuden att hålla Jean Monnet föreläsningen på universitetet. Temat var naturligtvis handel i bred bemärkelse och jag var verkligen imponerad av studenternas engagemang och kunskap. Naturligtvis handlade mycket om TTIP, men även WTO, Doharundan,relationen mellan handel och utveckling samt hur vi stöttar utvecklingsländer kom upp i diskussionen.
På eftermiddagen hade jag möjlighet att prata med olika representanter för små företag och kuvösföretag främst inom området medicinsk utrustning. Handel måste utgå från de små företagens vilkor. Små och medelstora företag är ryggraden i vår ekonomi. I TTIP vill vi ha ett särskilt kapitel för just små och medelstora företag eftersom handelshinder, såväl tullar och tariffer men också olika typer av krångel främst drabbar dem. Det är viktigt att förstå deras vardag för att lägga kloka förslag för att underlätta för dem, inte bara i TTIP utan i vår handelspolitik generellt.
1 kommentar
Comments feed for this article
07 juni 2015 den 16:42
Christina Johansson
Hej Cecilia!
Kan inte låta bli att dra mig till minnes din vilja att komma åt korruptionen för ett tag sedan. Den gav intryck på mig. Var tog den ambitionen vägen, har något hänt i denna otroligt viktiga fråga för att skydda demokratin?
Nu verkar du i mina ögon jobba emot demokratin, emot Sveriges förhållandevis
miljövänliga lagar. Vi vet ju alla att USA har mycket lägre krav på att industrins giftutsläpp. Svenskarna vill inte heller ha USA:s GMO-foder till djuren.
Ett svar på dessa frågor väntar jag på.